Patek Philippe Calibre 89

Retrospekcja na temat dzieła, którego wykonanie miało na celu uświetnienie 150 lat istnienia firmy Patek Philippe. W roku 1989 genewska manufaktura dała pokaz nietuzinkowego, elitarnego zegarmistrzostwa w postaci modelu Calibre 89. Ten składający się z 1728 części i zawierający 33 komplikacje zegarek, oprócz "standardowego" zestawu wielkich komplikacji, wzbogacono o nieszablonowe funkcje jak Grande & Petite Sonnerie. Nie zabrakło również zupełnie unikalnych rozwiązań, a jedno z nich stanowi wyznaczanie daty Wielkanocy. Z powodu ograniczeń dotyczących koła programowego, rzeczone wskazanie działa poprawnie w cyklu 28-letnim po czym funkcjonalność wymaga serwisu. Jednakże sam fakt zastosowania tak nietypowej i trudnej w opracowaniu komplikacji, świadczy o poziomie zegarmistrzostwa spod znaku Patek Philippe. Calibre 89 przez ponad ćwierć wieku był najbardziej skomplikowanym zegarkiem w historii zegarmistrzostwa. W 2015 roku manufaktura Vacheron Constantin zmieniła ten stan rzeczy prezentując światu model Reference 57260 zawierający aż 57 komplikacji.

Vacheron Constantin Ref. 57260

Vacheron Constantin
Reference 57260

A. Lange & Söhne, portret manufaktury

A. Lange & Söhne
Portret manufaktury

F.P.Journe, portret manufaktury

F.P.Journe
Portret manufaktury

Maîtres du Temps Chapter One

Maîtres du Temps
Chapter One

Maîtres du Temps Chapter Two

Maîtres du Temps
Chapter Two

Maîtres du temps Chapter Three

Maîtres du Temps
Chapter Three

Patek Philippe 40 Lat Nautilus

40 Lat Nautilus

Przekrojowa prezentacja 40 lat z życia kolekcji Nautilus. Kolekcji zapoczątkowanej w 1976 roku przez Géralda Gentę, któremu zlecono wykonanie szkicu wpisującego się w ideę luksusowego zegarka o nieco sportowym charakterze. Nie była to nowa koncepcja ponieważ szlak przetarł już model Royal Oak firmy Audemars Piguet. Podobno pierwszy szkic Nautilusa powstał w ciągu 5 minut, a impuls do jego wykonania Gérald Genta odnalazł podczas spożywania obiadu w hotelowej restauracji. Inspirację stanowił iluminator statku transatlantyckiego. Poryw twórczy ostatecznie przerodził się w jedną z najlepiej rozpoznawalnych kolekcji zegarkowych, która obecnie zyskała status kultowej.

Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 5175

Grandmaster Chime Ref. 5175

Grandmaster Chime Ref. 5175 jest dziełem którym firma Patek Philippe uczciła 175 lat istnienia. Tak wyjątkowa rocznica wymagała adekwatnego uświetnienia, a to genewski producent wymierzył 20 komplikacjami tworząc tym samym jeden z najbardziej skomplikowanych zegarków naręcznych w historii zegarmistrzostwa. Kreacja Grandmaster Chime stała się jednocześnie przyczynkiem do zniwelowania braku Grande & Petite Sonnerie w zegarku naręcznym spod znaku Patek Philippe. W rezultacie genewska manufaktura postawiła "kropkę nad i" elitarnego zegarmistrzostwa. Grandmaster Chime Ref. 5175 jest kontynuowany w postaci modelu Ref. 6300G w ramach kolekcji Grand Complications.

Patek Philippe Calatrava 5227

Calatrava Ref. 5227

Historia kolekcji Calatrava sięga 1932 roku i zbiega się w czasie z przejęciem firmy Patek Philippe przez rodzinę Sternów. Rzeczona koincydencja została w sposób szczególny podkreślona ponad 80 lat później poprzez wprowadzenie do oferty Calatravy o numerze referencyjnym 5227, której premiera miała miejsce w 2013 roku podczas Baselworld. Zegarek zachwycił wielu kolekcjonerów pięknym wyglądem zaakcentowanym między innymi za pośrednictwem koperty nawiązującej do historycznych zegarków kieszonkowych. Ta od strony przeszklenia mechanizmu zawiera dodatkowe otwierane wieczko mocowane na zawiasie doskonale wkomponowanym w design. Materiał filmowy obrazuje proces wytwórczy koperty Calatravy Ref. 5227.